Til seneste kommentar

Kan man fraflytte den 15 i hver måned?

Kan man fraflytte den 15 i hver måned?
Peter Bak Rapporter upassende indhold

Kommentarer

  • Hej,

    Jf. din lejekontrakt vil du altid opsige til udgangen af en måned. Da du også jf. din lejekontrakt skal fraflytte 10 arbejdsdage før din juridiske frigørelsesdato (sidste dato i måneden), vil du fraflytte i midten af måneden. 

    Du kan ønske om genudlejning før tid, hvis du ønsker at have juridisk frigørelsesdato i midten af måneden, men ved dette gør jeg opmærksom på, at du så derfor skal være fraflyttet lejemålet 10 arbejdsdage før denne dato.

    Du kan også, i din opsigelse, angive en længere opsigelsesvarsel end angivet i kontrakten. På denne måde kan du også blive frigjort til d. 15. i en måned. Her skal du også være fraflyttet 10 arbejdsdage før, så vi kan istandsætte lejemålet


    Victoria Kundeservicekonsulent
  • Ifht til spørgsmålet om genudlejningspligt... hvis man fraflytter næsten to mdr før man reelt skal være ude og har istandgjort lejlighed og efterfølgende fremskyndet et flyttesyn ( efter flyttesyn er der stadig godt halvanden måned tilbage) og allerede under flytningen har gjort opmærksom på, at man ønsker genudlejning en måned før, så skal i vel følge dette ifht lejeloven. ???
    Christina
  • Hej.

    Det er rigtigt, at jf. lejelovens § 86, stk. 3 har udlejer pligt til at forsøge at genudleje lejemålet.

    Vi vil bestræbe os på genudlejning, men kan naturligvis ikke love dig noget.
    Du skal være opmærksom på, hvis genudlejning ikke er sket, så hæfter du stadig for lejemålet indtil din juridiske frigørelsesdato.

    Julie Kundeservicekonsulent

Tilføj kommentar eller skriv et nyt indlæg

Dit navn og indlæg kan ses af alle.Din e-mail vises aldrig offentligt.