Til seneste kommentar

Skal der altid males ved fraflytning og må jeg lade mine gardiner hænge?

Til rette vedkommende.

Jeg har et par spørgsmål omkring fraflytning af lejlighed:

1. Vil i ved alle fraflytninger male lejligheden lige meget hvad? Jeg havde selv tænkt at male de steder det trængte, men så hørte jeg, at nogen firmaer maler lige meget hvad, hvis det er nye lejligheder (lejligheden er ca. 1,5 år gammel)?

2. Jeg har nogle lamelgardiner hængende i lejligheden, som er specialskåret til vinduerne. Vil der blive trukket i depositum, hvis de bliver hængende? Og hvis ja, hvor meget kan man ca. forvente der bliver trukket?
Cecilie Petersen Rapporter upassende indhold

Kommentarer


  • Hej Cecilie

    Tak for dine spørgsmål.

    1)
    Vigtigst er at du først og fremmest læse din lejekontrakt §11 hvor det fremgår om du selv må istandsætte dit lejemål.

    Hvis det fremgår at du godt må, så læs mere her Standarder og krav for istandsættelse

    Det er vigtigt at gøre opmærksom på at det er efter professionelle standarder.
    Det kan i værste faldt betyde at du kan komme til, at betale for maling af vægge som du selv har malet, grundet malerfejl.

    Vores erfaring og anbefaling er at tage en meget grundig dialog med os hvis du selv ønsker at stå for istandsættelsen for at undgå kedelige efterregninger. Så det er et spørgsmål om at anvende den kvalitet af maling som vi henviser til og så udfører malerarbejdet korrekt.

    Er det på plads og bliver godkendt ved fraflytningen så er det OK selv at udfører opgaven, hvis det fremgår du må selv må stå for istandsættelse.

    2)
    Vi vil ikke overtage gardinerne. Det jeg vil anbefale dig at gøre er at afmontere dem som en del af din fraflytning og så kan du evt. lave en aftale med den nye lejer efterfølgende om at købe dem af dig og så må den nye lejer monterer dem hvis de ønsker at købe dem af dig.

    Håber der var svar på dine spørgsmål.

    Tak for du anvendte vores kunde forum

    God dag

    Med venlig hilsen
    Frank



    Frank Kundeservicechef
  • Er der depotrum (kælder/loft) i Astilbe Hus?
    Birgit Christensen
  • Hej,

    Der er tilhørende kælderrum i Astilbehus
    Victoria Kundeservicekonsulent
  • Hvornår er parkeringskælderen klar i Bryggehusene
    Inger Madsen
  • Hej,

    Vi administrerer ikke parkeringskælderen i Bryggehusene. Her bedes du rette henvendelse til Bach Gruppen. De har flere oplysninger om parkeringskælderen
    Victoria Kundeservicekonsulent

Tilføj kommentar eller skriv et nyt indlæg

Dit navn og indlæg kan ses af alle.Din e-mail vises aldrig offentligt.